Laravel

Php ve Laravel Öğrenmek hakkında

Merhaba değerli okuyucu arkadaşlarım. Üniversitede mezuniyet projelerinde mezuniyet projemden dolayı sık sık ismini duyduğunuz laravel framework için sıkça sorulan sorulara elimden geldiğince cevap vereceğim.

Öncelikle laravel framework php ile çalışmakta ve bu framework’ü öğrenmeye başlamadan önce php eğitimimizin iyi olması gerekiyor ki nerede neler oluyor nasıl çalışıyor anlayabilelim. Php öğrenebileceğimiz adresleri aşağıda paylaşıyorum.

1) https://www.youtube.com/watch?v=kY5P9sZqFas PHP Tutorial 1 Burdan sıra ile giderek diğer videoları da izleyerek php hakkında yazılım bilgisi kazanabilirsiniz. Bu videoları izlerden aynı zamanda uygulamalı yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

2) Php öğrenme işini kendinize güvenecek düzeyde öğrendiyseniz ve web sayfaları yapabiliyorsanız local de veri tabanları (mysql, mssql) ile etkileşimi olan sayfalar yapıp insert/delete/update gibi fonksiyonel işlemleri yapıyorsanız laravel’e geçmenin sizin için tam zamanı olduğunu söylemeliyim. Bir framework’e geçmek demek, oop (Object oriented programming) mantığında çalışıyor olmak profesyonelliğin kendisidir ve bu yöntem çoğu kurumsal firmalarda tercih edilmektedir.

Evet sırada laravel eğitimine nereden başlayacağım sorusunu duyar gibiyim. Laravel konusuna dair sayfamda daha detaylı video/içerik görebilirsin, öncelikle laravel öğrenmeye başlamadan javadaki class mantığı constructor/destructor mantığını package private vb özellikleri laravel’e başlamadan bilmekte fayda olacağını düşünüyorum. Laravel en son 5 versiyonunu çıkardı bunu inceleme fırsatı pek bulamadım bu yüzden 4.2 olan sürümü hakkında konuşacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=JNn_tS2KpcY Bu videolardan başlayıp laravel hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz. Yakında laravel ile alakalı videolarımı web sayfamdan paylaşacağım.

Sevgiyle kalın selametle…

Yorum

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?