Genel

Laravel ve Php Öğrenmek hakkında

Merhaba değerli okuyucu arkadaşlarım. Üniversitede mezuniyet projelerinde sık sık ismini duyduğunuz laravel framework için sıkça sorulan sorulara elimden geldiğince cevap vereceğim. Öncelikle laravel framework php ile çalışmakta ve bu frameworke öğrenmeye başlamadan önce php eğitimimizin iyi olması gerekiyor ki nerede neler oluyor nasıl çalışıyor anlayabilelim. Php öğrenebileceğimiz adresleri aşağıda paylaşıyorum.

1) https://www.youtube.com/watch?v=kY5P9sZqFas PHP Tutorial 1 Burdan sıra ile giderek diğer videoları da izleyerek php hakkında yazılım bilgisi kazanabilirsiniz. Bu videoları izlerden aynı zamanda uygulamalı yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

2) Php öğrenme işini kendinize güvenecek düzeyde öğrendiyseniz ve web sayfaları yapabiliyorsanız local de veri tabanı (mysql, mssql) ile etkileşimi olan sayfalar yapıp insert delete update gibi fonksiyonel işlemleri yapıyorsanız şimdi laravel’e geçebilirsiniz. Bir framework’e geçip oop (Object oriented programming) mantığında çalışıyor ve bu yöntem çoğu kurumsal firmalarda kullanılmak ile beraber profesyonelliğin kendisidir.

Evet sırada laravel eğitimine nereden başlayacağım gibi bir soru var. Bu sorunun cevabını uzun uzadıya başarılı kişiler tarafından internet sayfalarında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz ama benim de size acizane bazı tavsiyelerim olacaktır. Öncelikle laravel öğrenmeye başlamadan javadaki class mantığı constructor destructor mantığını package private vb özellikleri laravel’e başlamadan bilmekte fayda olacağını düşünüyorum. Laravel en son 5 versiyonunu çıkardı bunu incelem fırsatı pek bulamadım bu yüzden 4.2 olan sürümü hakkında konuşacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=JNn_tS2KpcY Bu videolardan başlayıp laravel hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

Sevgiyle kalın selametle…

KötüFena DeğilNormalBeğendimÇok Beğendim (1 oylandı, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Hakkında

Erkan RUA

Lise'yi bitirdikten (2005 yılında) sonra Bilgisayar'a olan merakım beni bugünlere kadar getirdi. Bilgisayar programlama sonrasında Bilgisayar Mühendisliği okuyarak bilgi teknolojilerine olan ilgim alakam daha da artmıştır. Web tabanlı uygulamalar ve yazılımlar oldum olası ilgimi çekmiştir. Öncelikli olarak PHP, yazılımlar, dronlar ve snowboard vazgeçilmezimdir.

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?