Faydalı Bilgiler Teknoloji

Apple Mac – Os İşletim Sistemi Kısa Yolları

Steve Jobs
Yalnızca 1 Kere Yayınlanan ve Tarihin En İyi Reklamı Seçilen, Apple’ın 1984 Reklamı

Mac-Os işletim sisteminde fark ettiğim can alıcı kısa yolları yani apple deyimiyle kestirmeleri paylaşmak istiyorum.

Cmd + Uygulama simgesi tuşu uygulamanın yüklü olduğu klasörü açıyor. Yani windowsta uygulamanın yüklü olduğu klasöre gitmeniz için özellikler + bulunduğu klasörü aç yerine mac’te çok basit bir şekilde CMD + Uygulama simgesi ile hızlıca açılabilir.

Bunun dışında mac kullanımında en sık gördüğüm windows kullanıcısı için uygulamaların tam ekran açılmamasının yanı sıra çok fazla pencere olduğundan yönetimin kolay olmadığı bunun hafifletecek bir kısayolda (ALT + Uygulama simgesi) dock üzerinde bulunan simgeye tıkladığınız da açık pencerelerin tümü hide olur sadece seçtiğiniz uygulamanın varsa pencereleri onlar gösterilir. Açık olan uygulamaların gizlenmesinin farklı bir yolu aynı zamanda (Cmd + H) ilede yapılabilir.

(Cmd + Shift + Backspace) geri dönüşüm kutusunu boşaltır.

Bir öğeyi geri dönüşüme göndermen yani kalıcı olarak silmek için (Cmd + Alt + Backspace) Windowsta Control + Shift + Delete ile aynı işlemi yapar.

Keşfettikçe yazacağım tabi burada değerli okuyucularım sizinde bildikleriniz ve yazıma eklemek istedikleriniz varsa yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?