Faydalı Bilgiler Teknoloji

Google reCAPTCHA ile karşılaşılan problemler ve çözümleri

Google reCAPTCHA en sık karşılaştığımız hata Geçersiz anahtar türü hatasıdır. Gelin birlikte bu hatalara çözümler arayalım.

Google Recaptcha Geçersiz Anahtar Türü Hata ekranı
Site sahibinin görmesi gereken HATA: Geçersiz anahtar türü

Bu şekilde hata almaktaysanız bunun bir çok sebebi olabilmektedir. En belirgin sebeplerinden bir tanesi site-key ve secret-key anahtarlarının doğru olmamasıdır.
Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk adım https://www.google.com/recaptcha/admin#list adresinden google recaptcha’nızın site-key ve secret-key anahtarlarının kullandığınız javascript adresinde doğru olarak eklendiğinden emin olmaktır.

Site key ve secret key değerleriniz doğru ve recaptcha halen bu şekilde geliyorsa reCaptcha Doğru versiyon kullandığınızdan emin olunuz. v2 ve v3 arasında sürüm farklılıkları oluşmaktadır.

Son olarak google recaptcha yönetim alanından domains bölümünde domain adresinizin doğru bir şekilde eklendiğinden emin olunuz.

Bu dediklerim ile alakalı değil diyorsanız SSL kullanıyorsanız (https) jquery kütüphanesini http:// uzantılarından yüklenmediğinden emin olunuz. Bunun çözümü olarak js/css/img vs cdn gibi tüm içeriklerinizi SSL kullanılan sayfanızda // şekilde kullanım daha doğru olacaktır.

Örnek vermek gerekirse
<link rel=’dns-prefetch’ href=’//www.google.com‘ /> şeklinde bir kullanım web site media içeriklerinin doğru yüklenmesini sağlayacaktır.

Umarım bu yazdıklarım yardımcı olmuştur.

Yorumlar

  • sitemde ssl kullanıyordum bir sayfamda ssl aktif olmadığını farkettim. “Bu dediklerim ile alakalı değil diyorsanız SSL kullanıyorsanız (https) jquery kütüphanesini http:// uzantılarından yüklenmediğinden emin olunuz.” cümleniz ile sorunu çözmüş oldum çok teşekkür ederim

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?